20 įspūdžių apie Amsterdamą (Monika)
➥
1
-
1. Įvairaus amžiaus olandai gerai šneka angliškai, taip pat visi nukreipiamieji ženklai yra ir anglų kalba, tad angliškai suprantantiems susiorientuoti nėra sudėtinga.
2
-
2. Pagrindinė transporto priemonė – dviratis. Kadangi miesto plotas nėra didelis, tai dviratis –geriausias būdas nusigauti, kur reikia, tikrai įmanoma visur nusigauti ir kojomis, viešasis transportas taip pat gerai išvystytas, bet yra gan brangus.
3
-
3. Gan dažnai lyja, tad verta pasirūpinti lietpalčiu ir vandeniui atsparia avalyne, taip pat vėjuota, todėl reikėtų nepamiršti ir šaliko ar skaros.
4
-
4. Tikroji Amsterdamo dvasia – prabangiame Jordaan kvartale, kur smagu tiesiog vaikščioti palei kanalus ir mažas gatveles, užeiti į mažas parduotuvėles ar pasimėgauti puodeliu kavos jaukioje kavinukėje.
5
-
5. Kadangi Amsterdame daug vandens, tikrai vertėtų išsinuomoti valtelę (katerį) ir praplaukti klaidžiaisiais kanalais; tam aišku reikėtų asmens, kuris moka valdyti vandens transporto priemonę.
6
-
6. Yra daugybė muziejų, vienas labiausiai lankomų – Ane Frank huis, verta aplankyti Van Gogh bei Rijks muziejus; jei yra planuojama lankyti daug muziejų, reikėtų pasvarstyti galimybę įsigyti museumcard – ji galioje daugumoje (nekomercinių) muziejų, tad gali atsipirkti jau su antru apsilankymu.
7
-
7. Išskirtinis yra NEMO muziejus, kuriame gausybė technologinių įrenginių ir inovacijų, jame įdomiausia vaikams, bet gali būti įdomu ir įvairius eksperimentus bei galvosūkius mėgstantiems suaugusiems; ant NEMO stogo yra didžiulė terasa, iš kurios atsiveria vaizdas į visą Amsterdamą, tad verta bent ten užlipti (apsilankymas terasoje nemokamas); kita vieta iš kurios galima pamatyti visą Amsterdamą – nacionalinės bibliotekos terasa, ten taip pat laisvas įėjimas, kartu įdomu pamatyti ir pačią technologiškai toli pažengusią biblioteką.
8
-
8. Visame Amsterdame nuolat vyksta turgeliai, man labiausiai patikdavo ekologinis ūkininkų turgelis, kuris vyksta šeštadieniais Noordekerk aikštėje, Jordaan rajone.
9
-
9. Prie pat turgaus aikštės yra kavinukė Winkel, kurioje jauku pasėdėti ir privaloma paragauti jų tradicinio obuolių pyrago; šioje kavinėje galima pajusti, kokia yra olandų kavinių kultūra – vietos mažoka, o norinčių apsilankyti nemažai, tad nereikėtų nustebti, jei nepažįstami žmonės paklaustų, ar gali prisėsti prie jūsų stalo arba padarytų tai neatsiklausę.
10
-
10. Taip pat jauki kavinukė, esant geram orui – Cafe de Jaren, kuri yra tiesiog „ant“ vieno iš kanalų pačiame Amsterdamo centre, ten už vidutinę kainą galima pasimėgauti priešpiečiais ar užkandžiais.
11
-
11. Esant geram orui smagu nemokamu keltu nusikelti per IJ upę į šiaurinį Amsterdamą (galima keltis iš centrinės stoties) ir praleisti popietę Noordelicht kavinėje, kur tiesiog sėdi šezlonge ar guli ant žolės, kremti skanius užkandžius ir gurkšnoji šaltą alų ar vyną, sekmadieniais ten groja didžėjus, vienu žodžiu – visiška relaksacija.
12
-
12. Taip pat Amsterdamas turi nemažai gražių parkų, kur galima kepti mėsą, žaisti sporto žaidimus, skaityti knygą ar tiesiog drybsoti; žymiausias parkas – Vondelpark, man labiausiai patiko – Westerpark.
13
-
13. Dar smagus rajonas pasivaikščiojimui yra netoli Vondelpark – Oud-Zuid – jaukios gatvelės, gražūs senoviniai pastatai, jaukios kavinukės, tiesiog smagu paslampinėti.
14
-
14. Norint pavalgyti labai skanaus, bet tikrai nepigaus maisto (vakarienė žmogui apie 60 eur) – rekomenduoju apsilankyti restorane Het Bosch, ten reikia iš anksto rezervuoti stalą, vasaros metu ten taip pat galima mėgautis patiekalais bei vynu patogiai įsitaisius ant minkštų krėslų, kurie sustatyti katerių prieplaukoje; restoranas toliau nuo centro, tad greičiausiai tektų naudotis viešuoju transportu.
15
-
15. Kartelį reikia aplankyti ir „tamsiąją“ Amsterdamo dalį: raudonųjų žibintų kvartalą, sekso reikmenų parduotuvių bei lengvųjų narkotikų kavinukių (coffee shop) gatveles, bet ši vieta nėra labai jauki ar maloni ir neparodo tikrojo Amsterdamo veido.
16
-
16. Norint pasimėgauti jaukia aplinka ir skaniais kokteiliais, siūlau užsukti į kokteilių barą Suzzy Wong, esantį barų ir klubų aikštėje – Leidseplein, taip pat visai nebloga vieta gėrimui – baras BO5, taip pat esantis netoli Leidseplein.
17
-
17. Reikėtų žinoti, kad Olandijoj nėra priimta palikti daug arbatpinigių, tad niekas nepyks, jei mokėdami 9,50 eur sąskaitą, paliksite tik 10 eur.
18
-
18. Taip pat reikėtų žinoti, kad daugelyje restoranų ar klubų yra mokami tiek tualetas, tiek rūbų kabinimas; kalbant apie užmokestį už damų/ džentelmenų kambarį reikėtų žinoti, kad dažnai nėra nustatyto atlygio, o juos prižiūrintys žmonės negauna atlygio, jie pasiima žmonių „suaukotus“ pinigus, kai tai žinai, tai nekyla ranka nieko nepalikti.
19
-
19. Pigiai pavalgyti kaip ir visur galima arba Mc Donalde arba Walk to Walk, o tradicinis olandų patiekalas – bulvės fri su majonezu bei bulvių kroketai.
20
-
20. Reikia nepamiršti, kad didžiausia šventė Olandijoj, kuri ypatingai švenčiama Amsterdame, yra Queen‘s day (Karalienės gimimo diena): ji vyksta balandžio 30, visur išeiginės, visame Amsterdame vyksta blusų turgūs, koncertai, vakarėliai, kiti renginiai, būna tokios užkimštos gatvės, kad sunku praeiti, bet kartą verta pamatyti; vakarėliai prasideda jau balandžio 29 ir tęsiasi visą naktį norint vyksti į Amsterdamą tuo metu reikėtų rūpintis gyvenamąja vieta gerokai iš anksto.